Рік заснування школи: 1937, в 2012 році відзначений 75-річний ювілей

Будинок, в якому ми живемо

Рідне селище, вулиця, будинок. А ось і знайома самотня сосна, що стоїть уздовж дороги. Вона химерно розпластала гілки, нагадуючи свого далекого предка, неначе списаного з японської мініатюри. Дізнаєтеся? Улюблений парк. Дерева сумно застигли в морозній тиші. Тут ще можна побродити, сховавшись від міської метушні і турбот. У кожного є своє улюблене місце у будинку, де він народився.

А тепер вчинимо екскурс в історію нашої малої батьківщини. 15 травня 1907 року вважається днем основи селища Липовий Гай, що підтверджує запис, зроблений в статуті : "Для пристрою і благоустрою селища під назвою Липовий Гай на землі, що знаходиться в Харківській губернії і повіті при селі Филипповом і селі Лідном і великою групою осіб, що придбавалася, у потомственого неповнолітній почесний громадянина Олексій Вікторович Гладкова засновується суспільство під назвою "суспільство пристрій і благоустрій селище липовий гай". Займав тоді цей райський куточок 145 десятини землі, на якому затишно розмістилося декілька десятків ділянок, проданих у виняткову власність громадянам різних станів. Прекрасний ліс з дивовижним запахом, напоєний ароматом лип, величні вікові дуби, чистісінька річка, ставок, який живився цілющими ключами кришталевої води. Навколо нього пляж. І усе це дбайливо ховається деревами, що схиляють гілки у блакитну прозору воду. І стали рости, як гриби, дачі. З'явилися пішохідні доріжки, вимощені з плит жовтого кольору, зроблених з морського каменю. Застукали екіпажі до будинків з вежами, вишуканими терасами, фонтанами. Архітектура кожного будинку підкреслювала походження і смаки своїх хазяїв. Ось декілька з них: дворянин Михайло Михайлович Ковтуновский, дочка колезького асесора Євгенія Брониславовна Панушевская, міщанин міста Болхова Орловської губернії Олексій Ілліч Христинин, селянин Харківської губернії і повіту Степан Павлович Твердохлебов, заслужений професор Харківського університету доктор медицини Олександр Минаевич Шилтов.

Змінювалися покоління, з'являлися нові мешканці. Селище стало іншим. Куди веде ця, вимощена булижником, дорога? До школи № 76. Зайдемо? Нас зустрічає у вестибюлі старовинне дзеркало, яке є ровесником школи. Цікаво, про що воно зараз думає? Скільки модниць перед ним крутилося, поправляючи свої бантики, скільки посмішок і сліз довелося йому побачити. Воно уважно вдивляється в очі тих, хто входить в школу. А тепер пройдемо по школі. Вона заснована в 1937 році, до 1953 року була жіночою. Її стіни пам'ятають випускний вечір 1941 року, коли школа проводила старшокласників на фронт. Харків захоплений фашистами. Приміщення школи німці зайняли під стайню. 1943 рік. Харків звільнений! Початок навчального року. А школа розбита. Вікон немає, столів, парт, стільців, класних дощок - нічого немає. Кожен учень приніс з будинку стілець, табурет, клишоногий стіл поставили замість парт. У кожному класі цеглиною заклали два вікна, а одно склили маленькими осколками скла. Підручників немає, писали на старих газетах, прямо за надрукованим текстом. Від холоду у хлопців замерзало чорнило і мерзнули руки, але усі вчилися, старалися. Кожному давали по маленькому шматочку хліба і ложці цукру. На честь звільнення рідного міста учні і учителі разом з першим директором Ланшиной Олександрою Юхимівною посадили сад біля школи.

Серед учителів, які працювали в школі, - 20 учасників Великої Вітчизняної війни. Колектив школи дорожить спілкуванням з цими чудовими людьми. Вони завжди бажані гості в школі. Йдемо по школі далі. Кабінет математики № 6 на першому поверсі. Зашли? Парти, дошка, мів. Учні, уткнувши носи в зошити, старанно вирішують завдання. Розкриємо вам невеликий секрет: в 1946 році це була квартира директора школи Кушнир Бумы Давыдовны. Невеликі дві кімнати, крихітна кухня, а вхід - з боку шкільного двору. Маленький ганочок, увитий диким виноградом. Біля його східців грали двоє дітей Бумы Давыдовны. Її серце завжди було відкрите назустріч дітям. Строга, дисциплінована, вона уміла любити школу і дітей так, що вони стали частиною її життя. Її учні досі згадують 1947 рік. У багатьох батьки загинули на фронті. Холодно, одягнені погано: солдатські шинелі, черевики, бабусині кофти. Буму Давыдовна зуміла дістати парашутний шовк і зробити бантики для усіх дівчаток школи. На зміні було шумно і весело. Шкільне дзеркало посміхалося разом з усіма. Ці білі бантики, це шовкове диво! Шматочок щастя, яке змогла подарувати дітям чудовий педагог

Школа гордиться своїми випускниками. Ось деякі з них: воїни-інтернаціоналісти Жарт С.В., Грушко В.Е., загиблі в Афганістані, Арутюнова Ф. - доктор медичних наук, Власенка Н. - доктор математичних наук, Лебеденець В. - доктор фізичних наук, Охотин В. - физик-електронщик, доктор фізичних наук, Лебеденець Л. - доктор біологічних наук, Корж Н.А. - академік, доктор медичних наук, директор ХНДІОТ, заслужений діяч науки і техніки України, член-кореспондент Інженерної Академії України, Довгань Я. - аспірантка магістрату при Києво-могилянській Академії, Дворцевая Н.Г. - зав. кафедрою філології ХОНМИБО, Попів Н.М. - депутат Жовтневої райради, директор Жовтневого ЦВО, Попов А.М. - голова Жовтневого районного профспілкового комітету і багато інших.

Багато що змінилося в школі. З'явилася затишна бібліотека з дбайливою хазяйкою, кабінет інформатики - новий цікавий світ Internet, кабінет психолога, куди можна прийти зі своїми проблемами. А з їдальні доносяться апетитні запахи - зовсім як удома. Величезний спортивний зал, де завжди багато дітвори. Він був побудований в той час, коли школою керував Василь Павлович Бегма - людина світлої душі і з блискучим талантом педагога.А ось кабінет нинішнього директора Курякова Едуарда Валерійовича. Сучасний керівник, що зумів відродити за короткий час кращі традиції школи. Спокійний, доброзичливий і вимогливий. . Довго не замовкають в коридорах дитячі голоси. Ну ось все стихло, школа спустіла. Темніють вікна, тільки на другому поверсі, в кабінеті директора горить світло. А завтра буде новий день. Яким він буде - новий день в нашому будинку…

О.М.Ярощук, вчитель російської мови та літератури

Кiлькiсть переглядiв: 43